CB61F2A-TR1
CB61F2A-TR1 CB61F2A-TR1 - Brand New EATON Fuses
Get Quote
Buy Now
CB61F2A-TR1
CB61F2A-TR1 - Brand New EATON Fuses
Manufacturer Part No: CB61F2A-TR1 In Stock
ProductSurface Mount Fuse
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000035 oz
Current-Rating2A
Height2.57 mm
Length6.1 mm
Width2.57 mm
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.240" L x 0.101" W x 0.101" H (6.10mm x 2.57mm x 2.57mm)
Response-TimeFast
ApprovalsCQC, cULus, PSE
Breaking-Capacity-Rated-Voltage100A AC, 300A DC
MeltingI2t0.85
Resistance0.039 Ohms
Fuse-Size-Group2410 (6125 metric)
Interrupt-Rating100 A at 125 VAC/300 A at 125 VDC
Product Details
__
Description The fast-acting CB61F Series of SMD Brick™ fuse provides high breaking capacity performance in a CQC Approved SMD package. The CB61F Series offers 125Vac/50A and 125Vdc/300A protection up to 15 amps, which is among the highest in its class.
Features
• High Interrupting Ratings: 50A @ 125Vac / 300A @ 125Vdc
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay