STPS20L15D
STPS20L15D STPS20L15D - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS20L15D
STPS20L15D - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS20L15D In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSTPS20L15
ProductSchottky Diodes
PackagingTube
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr10mA @ 15V
Voltage-Forward-Vf-Max-If410mV @ 19A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max15V
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.52 V at 40 A
Ir-Reverse-Current6 mA
If-Forward-Current20 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage15 V
Ifsm-Forward-Surge-Current310 A
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ VERY LOW FORWARD VOLTAGE DROP FOR LESS POWER DISSIPATION AND REDUCED HEATSINK SIZE
■ REVERSE VOLTAGE SUITED TO OR-ing OF 3V, 5V and 12V RAILS
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay