74LVC162373ADGG
74LVC162373ADGG 74LVC162373ADGG - Brand New PHI Latches
Get Quote
Buy Now
74LVC162373ADGG
74LVC162373ADGG - Brand New PHI Latches
Manufacturer Part No: 74LVC162373ADGG In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Latches
Contact us
ManufacturerPHI
Product CategoryLatches
DESCRIPTION
The 74LVC(H)162373A is a 16-bit D-type transparent latch featuring separate D-type inputs for each latch and 3-state outputs for bus oriented applications.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range from 1.2 to 3.6 V