LM2576D2TR4-012G
LM2576D2TR4-012G LM2576D2TR4-012G - Brand New ON Semiconductor DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2576D2TR4-012G
LM2576D2TR4-012G - Brand New ON Semiconductor DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2576D2TR4-012G In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesLM2576
TypeBuck
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Package-CaseD2PAK-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Supplier-Device-PackageD2PAK-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Frequency-Switching52kHz
Current-Output3A
Output-ConfigurationPositive or Negative
Output Voltage12V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min7V
Voltage-Input-Max40V
ShutdownShutdown
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage12 V
Input-Voltage7 V to 40 V
Input-Voltage-MAX45 V
Output-Current3 A
Switching-Frequency52 kHz
Input-Voltage-MIN7 V
**The LM2576 series of regulators are monolithic integrated circuits
ideally suited for easy and convenient design of a step−down switching regulator (buck converter). All circuits of this series are capable of driving a 3.0 A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and an adjustable output version.**
Features
• 3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and Adjustable Output Versions
• Adjustable Version Output Voltage Range, 1.23 to 37 V ±4%
Maximum Over Line and Load Conditions
• Guaranteed 3.0 A Output Current
• Wide Input Voltage Range
• Requires Only 4 External Components
• 52 kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
• TTL Shutdown Capability, Low Power Standby Mode
• High Efficiency
• Uses Readily Available Standard Inductors
• Thermal Shutdown and Current Limit Protection
• Moisture Sensitivity Level (MSL) Equals 1
• Pb−Free Packages are Available
Applications
• Simple High−Efficiency Step−Down (Buck) Regulator
• Efficient Pre−Regulator for Linear Regulators
• On−Card Switching Regulators
• Positive to Negative Converter (Buck−Boost)
• Negative Step−Up Converters
• Power Supply for Battery Chargers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay