PIC16LF1827-I/SS
PIC16LF1827-I/SS PIC16LF1827-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16LF1827-I/SS
PIC16LF1827-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16LF1827-I/SS In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.016000 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-SSOP
Number-of-I-O16 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size384 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 3.6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size7KB (4K x 14)
Data-ConvertersA/D 12x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI UART
CorePIC
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.5 V
Maximum-Clock-Frequency32 kHz
Number-of-ADC-Channels12 ADC Channels
Input/output16 I/O
Data-RAM-Size384 B
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Description
The PIC16LF1827-I/SS is an enhanced mid-range PIC16 family 8-bit powerful (200 nanosecond instruction execution) yet easy-to-program CMOS flash based Microcontroller packs powerful PIC®(RISC) architecture. This product offer all of the advantages of the well recognized mid-range x14 architecture with standardized features including 7kB of addressable program memory size, 384bytes of data memory size, 16 general-purpose I/O pins, two comparators, 12-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter and one 5-bit digital-to- analog (D/A) converter. This device operates at a maximum frequency of 32MHz with wide operating voltage of 1.8 to 3.6V.
Features
49 (14-bit wide) easy instructions to learn
16 level hardware stack
2 (16-bit) file select registers
Hardware interrupt handling with content save
32kHz to 32MHz internal oscillator
256bytes of EEPROM data memory
Brown-out reset (BOR)
Low voltage detection
Power on reset (POR)
Internal voltage reference (Bandgap)
Four 8-bit digital timers
One 16-bit digital timer
2x Capture/Compare/PWM (CCP)
2x Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP)
In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™)
Application
Industrial
Automotive
Consumer Electronics
Motor Drive & Control
Lighting
Medical
Security
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay