DSEP12-12A
DSEP12-12A DSEP12-12A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSEP12-12A
DSEP12-12A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSEP12-12A In Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHiPerFRED™
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.081130 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 1200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.75V @ 15A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1200V (1.2kV)
Current-Average-Rectified-Io15A
Reverse-Recovery-Time-trr40ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Pd-Power-Dissipation95 W
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage2.75 V
Vr-Reverse-Voltage1200 V
Ir-Reverse-Current100 uA
If-Forward-Current15 A
Max-Surge-Current90 A
Recovery-Time40 ns
HiPerFRED
Low Loss and Soft Recovery High Performance Fast Recovery Diode Single Diode
Features / Advantages:
● Planar passivated chips
● Very low leakage current
● Very short recovery time
● Improved thermal behaviour
● Very low Irm-values
● Very soft recovery behaviour
● Avalanche voltage rated for reliable operation
● Soft reverse recovery for low EMI/RFI
● Low Irm reduces:
- Power dissipation within the diode
- Turn-on loss in the commutating switch
Applications:
● Antiparallel diode for high frequency switching devices
● Antisaturation diode
● Snubber diode
● Free wheeling diode
● Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
● Uninterruptible power supplies (UPS)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay