PIC18F4685-I/P
PIC18F4685-I/P PIC18F4685-I/P - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F4685-I/P
PIC18F4685-I/P - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F4685-I/P In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.210004 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-40
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package40-PDIP
Number-of-I-O36 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size3.25K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, I2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size96KB (48K x 16)
Data-ConvertersA/D 11x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage4.5 V to 5.5 V
Interface-TypeEUSART I2C MSSP SPI
CorePIC18
Processor-SeriesPIC18
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Maximum-Clock-Frequency40 MHz