LT1111CS8-12#PBF
Get Quote
Buy Now
LT1111CS8-12#PBF
LT1111CS8-12#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LT1111CS8-12#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Up, Step-Down
Supplier-Device-Package8-SOIC
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck, Boost
Frequency-Switching72kHz
Current-Output1.5A (Switch)
Output-ConfigurationPositive or Negative
Output Voltage12V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min2V
Voltage-Input-Max30V
DESCRIPTION
The LT1111 is a versatile micropower DC/DC converter. The device requires only three external components to deliver a fixed output of 5V or 12V. Supply voltage ranges from 2V to 12V in step-up mode and to 30V in step-down mode. The LT1111 functions equally well in step-up, stepdown, or inverting applications.
FEATURES
■ Operates at Supply Voltages from 2V to 30V
■ 72kHz Oscillator
■ Works with Surface Mount Inductors
■ Only Three External Components Required
■ Step-Up or Step-Down Mode
■ Low-Battery Detector Comparator On-Chip
■ User Adjustable Current Limit
■ Internal 1A Power Switch
■ Fixed or Adjustable Output Voltage Versions
■ Space Saving 8-Pin MiniDIP or SO-8 Package
APPLICATIONS
■ 3V to 5V, 5V to 12V Converters
■ 9V to 5V, 12V to 5V Converters
■ Remote Controls
■ Peripherals and Add-On Cards
■ Battery Backup Supplies
■ Uninterruptible Supplies
■ Laptop and Palmtop Computers
■ Cellular Telephones
■ Portable Instruments
■ Flash Memory VPP Generators
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay