MMBT100A
MMBT100A MMBT100A - Brand New Fairchild Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
MMBT100A
MMBT100A - Brand New Fairchild Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: MMBT100A In Stock
Contact us
ManufacturerBivar Inc.
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
CategoriesComponent Insulators, Mounts, Spacers
SeriesDISS-O-PADs?
PackagingTape & Reel (TR)
Part-StatusActive
Transistor-TypeNPN
Current-Collector-Ic-Max500mA
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max45V
Vce-Saturation-Max-Ib-Ic400mV @ 20mA, 200mA
Current-Collector-Cutoff-Max50nA
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce300 @ 10mA, 1V
Power-Max350mW
Frequency-Transition250MHz
Operating-Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Base-Part-NumberMMBT100
TypeSpacer
ShapeTubular
UsageGeneral Purpose - Axial, Radial
Material-
ColorNatural
FeaturesWash Away
Length0.100" (2.54mm)
Width-
Height0.100" (2.54mm)
Diameter-Outside0.085" (2.16mm)
Diameter-Inside0.040" (1.02mm)
**• This device is designed for general purpose amplifier applications at
collector currents to 300mA.**
• Sourced from process 10.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay