HFA120FA60
HFA120FA60 HFA120FA60 - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
HFA120FA60
HFA120FA60 - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: HFA120FA60 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED?
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration2 Independent
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode75A (DC)
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.7V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr98ns
Current-Reverse-Leakage-Vr20?A @ 600V
Mounting-TypeChassis Mount
Package-CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier-Device-PackageSOT-227
Product Details
__
Features
• Low Supply Current . . . . . . . . . . . . . . . . . 5.8mA/Op Amp
• High Input Impedance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2MΩ
• Wide -3dB Bandwidth (AV = +2). . . . . . . . . . . . . . 400MHz
• Very Fast Slew Rate . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1275V/µs
• Gain Flatness (to 50MHz). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ±0.03dB
• Differential Gain . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.03%
• Differential Phase . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.03 Degrees
• Pin Compatible Upgrade to HA5023
Applications
• Flash A/D Drivers
• High Resolution Monitors
• Video Switching and Routing
• Professional Video Processing
• Video Digitizing Boards/Systems
• Multimedia Systems
• RGB Preamps
• Medical Imaging
• Hand Held and Miniaturized RF Equipment
• Battery Powered Communications
• High Speed Oscilloscopes and Analyzers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay