CY7C1338B-100AC
CY7C1338B-100AC CY7C1338B-100AC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1338B-100AC
CY7C1338B-100AC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1338B-100AC In Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case100-LQFP
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3.15 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x20)
Memory Capacity4M (128K x 32)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed100MHz
Format-MemoryRAM
Functional Description
The CY7C1338B is a 3.3V, 128K by 32 synchronous cache RAM designed to interface with high-speed microprocessors with minimum glue logic. Maximum access delay from clock rise is 7.5 ns (117-MHz version). A 2-bit on-chip counter captures the first address in a burst and increments the address automatically for the rest of the burst access.
Features
• Supports 117-MHz microprocessor cache systems with zero wait states
• 128K by 32 common I/O
• Fast clock-to-output times
— 7.5 ns (117-MHz version)
• Two-bit wraparound counter supporting either interleaved or linear burst sequence
• Synchronous self-timed write
• Asynchronous output enable
• 3.3V/ 2.5V I/Os
• JEDEC-standard pinout
• 100-pin TQFP packaging
• ZZ “sleep” mode
• Available in Commercial and Industrial Temperatures
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay