AT89LP2052-16XU
AT89LP2052-16XU AT89LP2052-16XU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89LP2052-16XU
AT89LP2052-16XU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89LP2052-16XU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
Series89LP
PackagingTube
Package-Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-TSSOP
Number-of-I-O15 I/O
Speed16MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor8051
RAM-Size256 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivitySPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.4 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size2KB (2K x 8)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Description
Features
• Compatible with MCS®51 Products
• 20 MIPS Throughput at 20 MHz Clock Frequency and 2.4V, 85°C Operating Conditions
• Single Clock Cycle per Byte Fetch
• 2/4K Bytes of In-System Programmable (ISP) Flash Memory
– Serial Interface for Program Downloading
– 32-byte Fast Page Programming Mode
– 32-byte User Signature Array
• 2.4V to 5.5V VCC Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 20 MHz
• 2-level Program Memory Lock
• 256 x 8 Internal RAM
• Hardware Multiplier
• 15 Programmable I/O Lines
• Configurable I/O with Quasi-bidirectional, Input, Push-pull Output, and
Open-drain Modes
• Enhanced UART with Automatic Address Recognition and Framing Error Detection
• Enhanced SPI with Double-buffered Send/Receive
• Programmable Watchdog Timer with Software Reset
• 4-level Interrupt Priority
• Analog Comparator with Selectable Interrupt and Debouncing
• Two 16-bit Enhanced Timer/Counters with 8-bit PWM
• Brown-out Detector and Power-off Flag
• Internal Power-on Reset
• Low Power Idle and Power-down Modes
• Interrupt Recovery from Power-down Mode
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay