LM2596S-12
LM2596S-12 LM2596S-12 - Brand New N/A DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2596S-12
LM2596S-12 - Brand New N/A DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2596S-12 In Stock
Contact us
ManufacturerN/A
Product CategoryDC Switching Regulators
MfrUTD Semiconductor
SeriesLM2596
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Product-StatusActive
FunctionStep-Down
Output-ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output-TypeFixed
Number-of-Outputs1
Voltage-Input-Min-
Voltage-Input-Max40V
Voltage-Output-Min-Fixed12V
Voltage-Output-Max-
Current-Output3A
Frequency-Switching150kHz
Synchronous-RectifierNo
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-263-6 D²Pak (5 Leads + Tab) TO-263BA
Supplier-Device-PackageTO-263-5L
Base-Product-NumberLM2596
DESCRIPTION
The LM2596 series of regulators are monolithic integrated circuits ideally suited for easy and convenient design of a step-down switching regulator(buck converter). All circuits of this series are capable of driving a 3.0A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3V, 5.0V,12V, and an adjustable output version.
FEATURES
3.3V, 5.0V, 12V, and Adjustable Output Versions
Adjustable Version Output Voltage Range, 1.2 to 37V +/- 4%. Maximum Over Line and Load Conditions
Guaranteed 3.0A Output Current
Wide Input Voltage Range
Requires Only 4 External Components
150kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
TTL Shutdown Capability, Low Power Standby Mode
High Efficiency
Uses Readily Available Standard Inductors
Thermal Shutdown and Current Limit Protection
Moisture Sensitivity Level 3
Applications
Simple High-Efficiency Step-Down(Buck) Regulator
Efficient Pre-Regulator for Linear Regulators
On-Card Switching Regulators
Positive to Negative Converter(Buck-Boost)
Negative Step-Up Converters
Power Supply for Battery Chargers
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay