Z8F082ASJ020EG
Z8F082ASJ020EG Z8F082ASJ020EG - Brand New Zilog Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
Z8F082ASJ020EG
Z8F082ASJ020EG - Brand New Zilog Microcontrollers
Manufacturer Part No: Z8F082ASJ020EG In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
CategoriesEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!? XP?
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Core-ProcessoreZ8
Core-Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number-of-I-O23 I/O
Program-Memory-Size8KB (8K x 8)
Program-Memory-TypeFLASH
EEPROM-Size-
RAM-Size1K x 8
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 3.6 V
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
Package-Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base-Part-NumberZ8F082A
• 20 MHz eZ8 CPU
• Internal precision oscillator trimmed to ±1% accuracy
• External crystal oscillator, operating up to 20 MHz
• Up to thirteen 5 V-tolerant input pins
• Power-On Reset (POR)
• 2.7 V to 3.6 V operating voltage
• 8-, 20- and 28-pin packages
• 0°C to +70°C and –40°C to +105°C for operating temperature ranges
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay