PIC18F8310-I/PT
PIC18F8310-I/PT PIC18F8310-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F8310-I/PT
PIC18F8310-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F8310-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.018117 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-80
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package80-TQFP (12x12)
Number-of-I-O70 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size768 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityEBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size8KB (4K x 16)
Data-ConvertersA/D 12x10b
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage4.2 V to 5.5 V
Interface-TypeAUSART EUSART I2C SPI
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.2 V
Maximum-Clock-Frequency40 MHz