BFC238350163
BFC238350163 BFC238350163 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
BFC238350163
BFC238350163 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Manufacturer Part No: BFC238350163 In Stock
Product CategoryFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk Alternate Packaging
Package-CaseRadial
Capacitance0.016μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Tolerance±5%
Lead-Spacing0.886" (22.50mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.650" (16.50mm)
Dielectric-MaterialPolypropylene (PP), Metallized
Voltage-Rating-AC550V
Voltage-Rating-DC1600V (1.6kV)
FEATURES
• 7.5 mm to 37.5 mm lead pitch; 7.5 mm bent back pitch
• Low contact resistance
• Low loss dielectric
• Small dimensions for high density packaging
• Supplied loose in box and taped on reel or ammopack
• Mounting: radial
• Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
APPLICATIONS
• Where steep pulses occur e.g. SMPS (switch mode power supplies)
• Electronic lighting e.g. ballast
• Motor control circuits
• S-correction
• For flyback applications please use 1400 V series
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay