DSR8V600
DSR8V600 DSR8V600 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSR8V600
DSR8V600 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSR8V600 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDIODESTAR™
PackagingTube
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr20μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If3.2V @ 8A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io8A
Reverse-Recovery-Time-trr23ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay