AT89C4051-24PI
AT89C4051-24PI AT89C4051-24PI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89C4051-24PI
AT89C4051-24PI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89C4051-24PI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
Series89C
PackagingTube
Package-Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-PDIP
Number-of-I-O15 I/O
Speed24MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor8051
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, POR
ConnectivityUART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4 V ~ 6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size4KB (4K x 8)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Description
Features
• Compatible with MCS®51 Products
• 4K Bytes of Reprogrammable Flash Memory
– Endurance: 1,000 Write/Erase Cycles
• 2.7V to 6V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 24 MHz
• Two-level Program Memory Lock
• 128 x 8-bit Internal RAM
• 15 Programmable I/O Lines
• Two 16-bit Timer/Counters
• Six Interrupt Sources
• Programmable Serial UART Channel
• Direct LED Drive Outputs
• On-chip Analog Comparator
• Low-power Idle and Power-down Modes
• Brown-out Detection
• Power-On Reset (POR)
• Green (Pb/Halide-free/RoHS Compliant) Packaging
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay