20TQ045S
20TQ045S 20TQ045S - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
20TQ045S
20TQ045S - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 20TQ045S In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr2.7mA @ 45V
Voltage-Forward-Vf-Max-If570mV @ 20A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max45V
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F1400pF @ 5V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
DESCRIPTION
FEATURES
• 150 °C TJ operation
• Low forward voltage drop
• High frequency operation
• High purity, high temperature epoxy encapsulation for
enhanced mechanical strength and moisture resistance
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term
reliability
• Designed and qualified for Q101 level
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay