PIC16F886-I/SP
PIC16F886-I/SP PIC16F886-I/SP - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F886-I/SP
PIC16F886-I/SP - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F886-I/SP In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseSPDIP-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SPDIP
Number-of-I-O24 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size368 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size14KB (8K x 14)
Data-ConvertersA/D 11x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeEUSART MSSP
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels11 ADC Channels
Input/output24 I/O
Data-RAM-Size368 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeRAM
Description
Features
Software selectable frequency range of 8MHz to 32kHz
Fail-safe clock monitoring for critical applications
Clock mode switching during operation for low-power operation
Power-saving sleep mode
Power-on reset (POR)
Selectable brown-out reset (BOR) voltage
Extended watchdog timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
In-circuit serial Programming™ (ICSP™) via two pins
In-circuit debug (ICD) via two pins
High-endurance flash/EEPROM cell
Self-reprogrammable under software control
Programmable code protection
Capture/compare/PWM (CCP) module
Enhanced capture/compare/PWM (ECCP) module with auto-shutdown and PWM steering
Master synchronous serial port (MSSP) module SPI™ mode, I²C™ mode with address mask capability
Supplier's original packaging: Tube
Application
Automotive, Industrial, Consumer Electronics
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay