V24C5M50BL
V24C5M50BL V24C5M50BL - Brand New Vicor Corporation DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
V24C5M50BL
V24C5M50BL - Brand New Vicor Corporation DC-DC Converters
Manufacturer Part No: V24C5M50BL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerVicor Corporation
Product CategoryDC DC Converters
SeriesMICRO
TypeIsolated Module
PackagingBulk
Package-CaseQuarter Brick
Operating-Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesOVP, UVLO
Size-Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max10A
Voltage-Input-Min18V
Voltage-Input-Max36V
Voltage-Isolation3kV (3000V)
Voltage-Output-15V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.845
Power-Watts-Manufacture-Series50W
Product Overview
Features
• DC input range: 18 - 36 V
• Isolated output
• Operation to 16 V at 75% power after startup
• Input surge withstand: 50 V for 100 ms
• DC output: 3.3 – 48 V
• Programmable output: 10 to 110%
• Regulation: ±0.4% no load to full load
• Efficiency: Up to 89%
• Maximum operating temp: 100 °C, full load
• Power density: up to 60 W per cubic inch
• Height above board: 0.43 in. (10,9 mm)
• Parallelable, with N+M fault tolerance
• Low noise ZCS/ZVS architecture
• RoHS Compliant (with F or G pin option)
Applications
Industrial and process control, distributed power, medical, ATE, communications, defense, aerospace.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay