Z8F0821PH020EC
Z8F0821PH020EC Z8F0821PH020EC - Brand New Zilog Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
Z8F0821PH020EC
Z8F0821PH020EC - Brand New Zilog Microcontrollers
Manufacturer Part No: Z8F0821PH020EC In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesEncore!® XPR
PackagingTube
Unit-Weight0.079719 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier-Device-Package*
Number-of-I-O11 I/O
Speed20MHz
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 3.6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size8KB (8K x 8)
Data-ConvertersA/D 2x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C UART
CoreeZ8
Processor-SeriesZ8F082xx
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels2 ADC Channels
Input/output11 I/O
Data-RAM-Size1 kB
Number-of-Timers-Counters16 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-ROM-TypeFlash
• 20 MHz eZ8 CPU
• Internal precision oscillator trimmed to ±1% accuracy
• External crystal oscillator, operating up to 20 MHz
• Up to thirteen 5 V-tolerant input pins
• Power-On Reset (POR)
• 2.7 V to 3.6 V operating voltage
• 8-, 20- and 28-pin packages
• 0°C to +70°C and –40°C to +105°C for operating temperature ranges
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay