V300C24T150BL
V300C24T150BL V300C24T150BL - Brand New Vicor Corporation DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
V300C24T150BL
V300C24T150BL - Brand New Vicor Corporation DC-DC Converters
Manufacturer Part No: V300C24T150BL In Stock
Product CategoryDC DC Converters
SeriesMICRO
TypeIsolated Module
PackagingBulk
Package-CaseQuarter Brick
Operating-Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesOVP, UVLO
Size-Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max6.25A
Voltage-Input-Min180V
Voltage-Input-Max375V
Voltage-Isolation3kV (3000V)
Voltage-Output-124V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.865
Power-Watts-Manufacture-Series150W
Product Overview
Features
• DC input range: 18 - 36V
• Input surge withstand: 50V for 100ms
• DC output: 28V
• Programmable output: 10 to 110%
• Regulation: ±0.2% no load to full load
• Efficiency: 89%
• Maximum operating temperature: 100°C at full load
• Power density: 60W/cubic inch
• Height above board: 0.43 in. (10,9 mm)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay