DSS16-0045AS
DSS16-0045AS DSS16-0045AS - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSS16-0045AS
DSS16-0045AS - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSS16-0045AS In Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDSS16-0045
ProductSchottky Diodes
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Part-AliasesDSS16-0045AS-TR
Unit-Weight0.056438 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-263AB
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr500μA @ 45V
Voltage-Forward-Vf-Max-If670mV @ 15A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max45V
Current-Average-Rectified-Io16A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.67 V at 15 A
Ir-Reverse-Current500 uA
If-Forward-Current16 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage45 V
Ifsm-Forward-Surge-Current280 A
Features
• International standard package
• Very low VF
• Extremely low switching losses
• Low IRM-values
• Epoxy meets UL 94V-0
Applications
• Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
• Free wheeling diode in low voltage converters
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay