AOT10T60L
AOT10T60L AOT10T60L - Brand New Alpha & Omega Semiconductor Inc. Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
AOT10T60L
AOT10T60L - Brand New Alpha & Omega Semiconductor Inc. Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: AOT10T60L In Stock
Contact us
ManufacturerAlpha & Omega Semiconductor Inc.
Product CategoryFETs - Single
CategoriesTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
FET-TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain-to-Source-Voltage-Vdss600V
Current-Continuous-Drain-Id-25°C10A (Tc)
Drive-Voltage-Max-Rds-On-Min-Rds-On10V
Vgs-th-Max-Id5V @ 250?A
Gate-Charge-Qg-Max-Vgs35nC @ 10V
Vgs-Max±30V
Input-Capacitance-Ciss-Max-Vds1346pF @ 100V
FET-Feature-
Power-Dissipation-Max208W (Tc)
Rds-On-Max-Id-Vgs700 mOhm @ 5A, 10V
Operating-Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220
Package-CaseTO-220-3
General Description
Product Summary
VCE 600V
IC (TC=100°C) 10A
VCE(sat) (TC=25°C) 1.53V
100% Eon/Eoff Tested
100% Qrr Tested
100% Short Circuit Current Tested*
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay