PTH08T221WAD
PTH08T221WAD PTH08T221WAD - Brand New Texas Instruments DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
PTH08T221WAD
PTH08T221WAD - Brand New Texas Instruments DC-DC Converters
Manufacturer Part No: PTH08T221WAD In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC DC Converters
SeriesPTH08T221W
ProductNon-Isolated / POL
TypeNon-Isolated PoL Module
PackagingTray
Mounting-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Package-Case11-DIP Module
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.87" L x 0.75" W x 0.34" H (22.1mm x 19.1mm x 8.6mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max16A
Voltage-Input-Min4.5V
Voltage-Input-Max14V
Voltage-Isolation-
Voltage-Output-10.69 ~ 5.5 V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.95
Power-Watts-Manufacture-Series-
Input-Voltage4.5 V to 14 V
Output-Voltage-Channel-10.69 V to 5.5 V
Output-Current-Channel-116 A
Package-Case-SizeThrough Hole Module
SPECIAL FEATURES
■ 60 A output current(7)
■ 3.3/5 V input voltage
(2.95 - 5.5 Vdc)
■ Wide-output voltage adjust
(0.8 V - 2.5 V)
■ Auto-track™ sequencing*
■ Margin up/down controls
■ Effciencies up to 93%
■ Output ON/OFF inhibit
■ Differential remote sense
■ Programmable input Under-Voltage
Lockout (UVLO)
■ Point-of-Load-Alliance (POLA)
compatible
■ RoHS compliant
■ Two year warranty
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay