AT29C040A-12PI
AT29C040A-12PI AT29C040A-12PI - Brand New Atmel Memory
Get Quote
Buy Now
AT29C040A-12PI
AT29C040A-12PI - Brand New Atmel Memory
Manufacturer Part No: AT29C040A-12PI Out of Stock
Contact us
ManufacturerAtmel
PackagingTube
Package-Case32-DIP (0.600", 15.24mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-DIP
Memory Capacity4M (512K x 8)
Memory-TypeFLASH
Speed120ns
Format-MemoryFLASH
Description
The AT29C040A is a 5-volt-only in-system Flash Programmable and Erasable Read Only Memory (PEROM). Its 4 megabits of memory is organized as 524,288 words by 8 bits. Manufactured with Atmel’s advanced nonvolatile CMOS EEPROM technology, the device offers access times up to 100 ns, and a low 220 mW power dissipation. When the device is deselected, the CMOS standby current is less than 100 µA. The device endurance is such that any sector can typically be written to in excess of 10,000 times. The programming algorithm is compatible with other devices in Atmel’s 5-volt-only Flash family.
Features
• Fast Read Access Time - 100 ns
• 5-Volt-Only Reprogramming
Internal Address and Data Latches for 256-Bytes
• Internal Program Control and Timer
• Hardware and Software Data Protection
• Two 16 KB Boot Blocks with Lockout
• Fast Sector Program Cycle Time - 10 ms
• DATA Polling for End of Program Detection
• Low Power Dissipation
40 mA Active Current
100 µA CMOS Standby Current
• Typical Endurance > 10,000 Cycles
• Single 5V ± 10% Supply
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay