DF22-3EP-7.92C
DF22-3EP-7.92C DF22-3EP-7.92C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF22-3EP-7.92C
DF22-3EP-7.92C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF22-3EP-7.92C In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connector Housings
ColorNatural
SeriesEnerBee™ DF22
PackagingBulk
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating25 A
Termination-StyleCrimp
Voltage-Rating600 V
TradenameEnerBee
Mounting-TypePanel Mount
Features-
Connector-TypePlug
Contact-TerminationCrimp
Number-of-Positions3 Positions
Pitch0.312" (7.92mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeMale Pin
Row-Spacing-
Fastening-TypeLatch Holder
Housing-MaterialPolyamide (PA)
Product-TypeHeaders
Wire-Gauge-Range16-10
Contact-GenderSocket (Female)
■ Features
1. 30 A maximum current
Single position connector can carry current of 30 A with #10 AWG conductor. Please refer to Table #1 for current ratings for multi position connectors using other conductor sizes.
6. Supports encapsulation
Connectors can be encapsulated up to 10 mm without affecting the performance.
10. In-line Connections
Connectors can be ordered for in-line cable connections. In addition, assemblies can be placed next to each other allowing 4 position total (2 ∞ 2) in a small space.
99.8% positivoFeedback de eBay