AOZ1605DI
AOZ1605DI AOZ1605DI - Brand New Alpha & Omega Semiconductor Inc. DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AOZ1605DI
AOZ1605DI - Brand New Alpha & Omega Semiconductor Inc. DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AOZ1605DI Out of Stock
Contact us
ManufacturerAlpha & Omega Semiconductor Inc.
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesEZBuck™
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case8-WFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package8-DFN (2x2)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching3MHz
Current-Output500mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage0.6V
Voltage-Output-Max3.3V
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.5V
Voltage-Input-Max5.5V
General Description
The AOZ1015 is a high efficiency, simple to use, 1.5A buck regulator. The AOZ1015 works from a 4.5V to 16V input voltage range, and provides up to 1.5A of continuous output current with an output voltage adjustable down to 0.8V. The AOZ1015 comes in an SO-8 package and is rated
over a -40°C to +85°C ambient temperature range.
Features
●4.5V to 16V operating input voltage range
●130mΩ internal PFET switch for high efficiency: up to 95%
●Internal Schottky diode
●Internal soft start
●Output voltage adjustable to 0.8V
●1.5A continuous output current
●Fixed 500kHz PWM operation
●Cycle-by-cycle current limit
●Short-circuit protection
●Under voltage lockout
●Output over voltage protection
●Thermal shutdown
●Small size SO-8 package
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay