AS6C1008-55SIN
AS6C1008-55SIN AS6C1008-55SIN - Brand New Alliance Memory, Inc. Memory
Get Quote
Buy Now
AS6C1008-55SIN
AS6C1008-55SIN - Brand New Alliance Memory, Inc. Memory
Manufacturer Part No: AS6C1008-55SIN In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerAlliance Memory, Inc.
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-SOP
Memory Capacity1M (128K x 8)
Memory-TypeSRAM - Asynchronous
Speed55ns
Format-MemoryRAM
GENERA L DESCRIPTION
FEATURES
■ Access time :55ns
■ Low power consumption:
Operating current:10 mA (TYP.)
Standby current: 1 µA (TYP.)
■ Single 2.7V ~ 5.5V power supply
■ Fully Compatible with all Competitors 5V product
■ Fully Compatible with all Competitors 3.3V product
■ Fully static operation
■ Tri-state output
■ Data retention voltage : 1.5V (MIN.)
■ All products are ROHS Compliant
■ Package : 32-pin 450 mil SOP
32-pin 600 mil P-DIP
32-pin 8mm x 20mm TSOP-I
32-pin 8mm x 13.4mm sTSOP
36-ball 6mm x 8mm TFBGA
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay