FDP75N08A
FDP75N08A FDP75N08A - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
FDP75N08A
FDP75N08A - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: FDP75N08A In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryFETs - Single
PackagingTube
Unit-Weight0.063493 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3
TechnologySi
Number-of-Channels1 Channel
ConfigurationSingle
Transistor-Type1 N-Channel
Pd-Power-Dissipation137 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Fall-Time147 ns
Rise-Time212 ns
Vgs-Gate-Source-Voltage20 V
ID (drain current)75 A
Vds-Drain-Source-Breakdown-Voltage75 V
Rds-On-Drain-Source-Resistance11 mOhms
Transistor-PolarityN-Channel
Typical-Turn-Off-Delay-Time273 ns
Turn-On Delay Time43 ns
Channel-ModeEnhancement
Description
Features
• 75 A, 75 V, RDS(on) = 11 mΩ @ VGS = 10 V
• Low Gate Charge (Typ. 145 nC)
• Low Crss (Typ. 86 pF)
• Improved dv/dt Capability
• Fast Switching
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay