FESF16DT-E3/45
Get Quote
Buy Now
FESF16DT-E3/45
FESF16DT-E3/45 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: FESF16DT-E3/45 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.090478 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageITO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If975mV @ 16A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max200V
Current-Average-Rectified-Io16A
Reverse-Recovery-Time-trr35ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.975 V
Vr-Reverse-Voltage200 V
Ir-Reverse-Current10 uA
If-Forward-Current16 A
Max-Surge-Current250 A
Recovery-Time35 ns
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay