IHLP1616BZERR47M01
IHLP1616BZERR47M01 IHLP1616BZERR47M01 - Brand New VISHAY Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IHLP1616BZERR47M01
IHLP1616BZERR47M01 - Brand New VISHAY Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IHLP1616BZERR47M01 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerVISHAY
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIHLP-1616BZ-01
TypeMolded
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating5.6A
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.079" (2.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency470nH
DC resistance (DCR)18 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation11.5A
Q factor-
Self Resonant Frequency97MHz
Frequency-Test100kHz
IHLP1616BZERR47M01 Description
IHLP1616BZERR47M01 Features
• Shielded construction
• Frequency range up to 5.0 MHz
• Lowest DCR/µH, in this package size
• Handles high transient current spikes without
saturation
• Ultra low buzz noise, due to composite construction
• 100 % lead (Pb)-free and RoHS compliant
IHLP1616BZERR47M01 Applications
• PDA/Notebook/Desktop/Server applications
• High current POL converters
• Low profile, high current power supplies
• Battery powered devices
• DC/DC converters in distributed power systems
• DC/DC converter for Field Programmable Gate Array (FPGA)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay