IHLP1212AEER1R0M11
IHLP1212AEER1R0M11 IHLP1212AEER1R0M11 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IHLP1212AEER1R0M11
IHLP1212AEER1R0M11 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IHLP1212AEER1R0M11 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerVishay Dale
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIHLP-1212AE-11
ProductPower Inductors
TypeMolded
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSolder Pad
Current-Rating3.9A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height1.2 mm
Length3.6 mm
Width3 mm
Package-Case1212 (3630 metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.144" L x 0.118" W (3.65mm x 3.00mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.047" (1.20mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency1μH
DC resistance (DCR)33 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation5.3A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current5.3 A
Maximum-DC-Resistance33 mOhms
Self-Resonant-Frequency1 MHz
FEATURES
• Shielded construction
• Frequency range up to 1.0 MHz
• Lowest DCR/µH, in this package size
• Handles high transient current spikes without
saturation
• Ultra low buzz noise, due to composite construction
• 100 % lead (Pb)-free and RoHS compliant
APPLICATIONS
• PDA/Notebook/Desktop/Server applications
• High current POL converters
• Low profile, high current power supplies
• Battery powered devices
• DC/DC converters in distributed power systems
• DC/DC converter for Field Programmable Gate Array (FPGA)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay