DSP56F801FA80E
DSP56F801FA80E DSP56F801FA80E - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
DSP56F801FA80E
DSP56F801FA80E - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: DSP56F801FA80E In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
Series56F8xx
PackagingTray
Package-Case48-LQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package48-LQFP (7x7)
Number-of-I-O11 I/O
Speed80MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor56800
RAM-Size1K x 16
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, PWM, WDT
ConnectivitySCI, SPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size16KB (8K x 16)
Data-ConvertersA/D 8x12b
Oscillator-TypeInternal
56F801 General Description
• Up to 30 MIPS operation at 60MHz core frequency
• Up to 40 MIPS operation at 80MHz core frequency
• DSP and MCU functionality in a unified, C-efficient architecture
addressing modes
• Hardware DO and REP loops
• 6-channel PWM Module
• Two 4-channel, 12-bit ADCs
• Serial Communications Interface (SCI)
• Serial Peripheral Interface (SPI)
•8K ×16-bit words (16KB) Program Flas
•1K ×16-bit words (2KB) Program RAM
•2K ×16-bit words (4KB) Data Flash
•1K ×16-bit words (2KB) Data RAM
•2K ×16-bit words (4KB) Boot Flash
• General Purpose Quad Timer
• JTAG/OnCE TM port for debugging
• On-chip relaxation oscillator
• 11 shared GPIO
• 48-pin LQFP Package
56F801 Features
Digital SignalProcessing Core
• Efficient 16-bit 56800 family controller engine with dual Harvard architecture
• As many as 40 Million Instructions Per Second (MIPS) at 80MHz core frequency
• Single-cycle 16 ×16-bit parallel Multiplier-Accumulator (MAC)
• Two 36-bit accumulators including extension bits
• 16-bit bidirectional barrel shifter
• Parallel instruction set with unique processor addressing modes
• Hardware DO and REP loops
• Three internal address buses and one external address bus
• Four internal data buses and one external data bus
• Instruction set supports both DSP and controller functions
• Controller style addressing modes and instructions for compact code
• Efficient C compiler and local variable support
• Software subroutine and interrupt stack with depth limited only by memory
• JTAG/OnCE debug programming interface
Memory
• Harvard architecture permits as many as three simultaneous accesses to Program and Data memory
• On-chip memory including a low-cost, high-volume Flash solution
—8K ×16 bit words of Program Flash
—1K ×16-bit words of Program RAM
—2K ×16-bit words of Data Flash
—1K ×16-bit words of Data RAM
—2K ×16-bit words of Boot Flash
Peripheral Circuits for 56F801
insertion; supports both center- and edge-aligned modes
4-multiplexed inputs; ADC and PWM modules can be synchronized
• General Purpose Quad Timer: Timer D with three pins (or three additional GPIO lines)
• Serial Communication Interface (SCI) with two pins (or two additional GPIO lines)
• Serial Peripheral Interface (SPI) with configurable four-pin port (or four additional GPIO lines)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay