CY7C1470BV33-200AXC
CY7C1470BV33-200AXC CY7C1470BV33-200AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1470BV33-200AXC
CY7C1470BV33-200AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1470BV33-200AXC In Stock
Product CategoryMemory ICs
SeriesNoBL™
TypeSynchronous
PackagingTray
Unit-Weight0.023175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-100
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3.135 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x20)
Memory Capacity72M (2M x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed200MHz
Data-RateSDR
Access-Time3 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization2 M x 36
Supply-Current-Max500 mA
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min3.135 V
Maximum-Clock-Frequency200 MHz
Functional Description
The CY7C1471V33 is 3.3 V, 2 M × 36 synchronous flow through burst SRAMs designed specifically to support unlimited true back-to-back read or write operations without the insertion of wait states. The CY7C1471V33 is equipped with the advanced No Bus Latency (NoBL) logic required to enable consecutive read or write operations with data being transferred on every clock cycle. This feature dramatically improves the throughput of data through the SRAM, especially in systems that require frequent write-read transitions.
Features
■ No Bus Latency™ (NoBL™) architecture eliminates dead cycles between write and read cycles
■ Supports up to 133 MHz bus operations with zero wait states
■ Data is transferred on every clock
■ Pin compatible and functionally equivalent to ZBT™ devices
■ Internally self timed output buffer control to eliminate the need to use OE
■ Registered inputs for flow through operation
■ Byte Write capability
■ 3.3 V/2.5 V I/O supply (VDDQ)
■ Fast clock-to-output times
❐ 6.5 ns (for 133-MHz device)
■ Clock enable (CEN) pin to enable clock and suspend operation
■ Synchronous self timed writes
■ Asynchronous output enable (OE)
■ CY7C1471V33 available in JEDEC-standard Pb-free 100-pin TQFP
■ Three chip enables (CE1, CE2, CE3) for simple depth expansion
■ Automatic power down feature available using ZZ mode or CE deselect
■ Burst capability – linear or interleaved burst order
■ Low standby power
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay