RC0402JR-07100RL
RC0402JR-07100RL RC0402JR-07100RL - Brand New YAGEO Chip Resistor - Surface Mount
Get Quote
Buy Now
RC0402JR-07100RL
RC0402JR-07100RL - Brand New YAGEO Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer Part No: RC0402JR-07100RL In Stock
PackagingAlternate Packaging
Height0.016" (0.40mm)
Package-Case0402 (1005 Metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesMoisture Resistant
Size-Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier-Device-Package402
Watt0.063W, 1/16W
Resistance-Ohms100
Tolerance±5%
Number-of-Terminations2 Terminations
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
CompositionThick Film
Failure-Rate-
RC0402JR-07100RL Description
Yageo RC0402JR-07100RL is a low cost, high reliability, high temperature performance thick film resistor, which is widely used in a wide variety of circuits. The RC0402JR-07100RL provides a 5% tolerance in the temperature range from -55℃ to 155℃, and it has a temperature coefficient of 100PPM/C. The power rating of the thick film resistor is 62.5mW (1/16W).
RC0402JR-07100RL Features
▪Halogen Free Epoxy
▪RoHS compliant
-Products with lead free terminations meet RoHS requirements
-Pb-glass contained in electrodes, resistors element and glass are exempted by RoHS
▪Reducing environmentally hazardous wastes
▪High component and equipment reliability
▪Saving of PCB space
▪None forbidden-materials used in products/production
RC0402JR-07100RL Applications
▪All general purpose application
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay