PIC18F6520T-I/PT
PIC18F6520T-I/PT PIC18F6520T-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F6520T-I/PT
PIC18F6520T-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F6520T-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.012720 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-TQFP (10x10)
Number-of-I-O52 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size32KB (16K x 16)
Data-ConvertersA/D 12x10b
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage4.2 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V 5.8 V
Supply-Voltage-Min3.9 V 4.2 V
Maximum-Clock-Frequency40 MHz
Number-of-ADC-Channels12 ADC Channels
Input/output52 I/O
Data-RAM-Size2 kB
Data-ROM-Size1024 B
Number-of-Timers-Counters2 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-ROM-TypeEEPROM
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay