FQP19N10
FQP19N10 FQP19N10 - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
FQP19N10
FQP19N10 - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: FQP19N10 In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryFETs - Single
CategoriesTransistors - FETs, MOSFETs - Single
SeriesQFET?
PackagingTube
Part-StatusObsolete
FET-TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain-to-Source-Voltage-Vdss100V
Current-Continuous-Drain-Id-25°C19A (Tc)
Drive-Voltage-Max-Rds-On-Min-Rds-On10V
Vgs-th-Max-Id4V @ 250?A
Gate-Charge-Qg-Max-Vgs25nC @ 10V
Vgs-Max±25V
Input-Capacitance-Ciss-Max-Vds780pF @ 25V
FET-Feature-
Power-Dissipation-Max75W (Tc)
Rds-On-Max-Id-Vgs100 mOhm @ 9.5A, 10V
Operating-Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220-3
Package-CaseTO-220-3
General Description
Features
• 19A, 100V, RDS(on) = 0.1Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 19 nC)
• Low Crss ( typical 32 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay