BXA10-48S05
BXA10-48S05 BXA10-48S05 - Brand New Artesyn Embedded Technologies DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
BXA10-48S05
BXA10-48S05 - Brand New Artesyn Embedded Technologies DC-DC Converters
Manufacturer Part No: BXA10-48S05 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerArtesyn Embedded Technologies
Product CategoryDC DC Converters
SeriesBXA10
TypeIsolated Module
PackagingBulk
Package-Case6-DIP Module
Operating-Temperature-25°C ~ 71°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Size-Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max2A
Voltage-Input-Min18V
Voltage-Input-Max75V
Voltage-Isolation1.5kV (1500V)
Voltage-Output-15V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.82
Power-Watts-Manufacture-Series10W
Product Details
__
DC/DC CONVERTERS 8-10W Wide Input DC/DC Converters
The BXA10 series of DC/DC converters, comprising 7 different models, is designed for a wide range of applications including communications, industrial systems and mobile battery powered systems. Packing up to 10 Watts of power into a 2 x 1 x 0.395 inch package, with efficiencies as high as 85%, the BXA10 has wide input ranges of 9-18VDC and 18-75VDC, and is available in single and dual output versions. Isolation of 1500VDC, approval to EN60950 2nd edition, coupled with reduced conducted noise for simplified compliance to FCC Part 15 level A and EN55022 level A, make the BXA10 ideal for telecommunications and distributed power applications. Other features include overvoltage protection, continuous short circuit protection with automatic recovery and remote on/off, all of which minimize the need for external circuitry and make the BXA10 a recommended component in distributed power systems.
• 1 x 2 x 0.395 inch package with stand-offs
• 13.3 Watts/in3 power density
• CISPR22 and EN55022 conducted emission level A
• UL, CSA and VDE approvals (48V input only)
• Continuous short circuit protection
• Optional remote ON/OFF
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay