MX25L3206EM2I
MX25L3206EM2I MX25L3206EM2I - Brand New Macronix Memory
Get Quote
Buy Now
MX25L3206EM2I
MX25L3206EM2I - Brand New Macronix Memory
Manufacturer Part No: MX25L3206EM2I In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMacronix
Product CategoryMemory ICs
GENERAL DESCRIPTION
When it is in Dual Output read mode, the SI and SO pins become SIO0 and SIO1 pins for data output.
The device provides sequential read operation on whole chip.
FEATURES
GENERAL
• Single Power Supply Operation
- 2.7 to 3.6 volt for read, erase, and program operations
• Serial Peripheral Interface compatible -- Mode 0 and Mode 3
• 33,554,432 x 1 bit structure or 16,777,216 x 2 bits (Dual Output mode) structure
• 1024 Equal Sectors with 4K byte each
- Any Sector can be erased individually
• 64 Equal Blocks with 64K byte each
- Any Block can be erased individually
• Program Capability
- Byte base
- Page base (256 bytes)
• Latch-up protected to 100mA from -1V to Vcc +1V
PERFORMANCE
• High Performance
- Fast access time: 86MHz serial clock
- Serial clock of Dual Output mode : 80MHz
- Fast program time: 0.6ms(typ.) and 3ms(max.)/page
- Byte program time: 9us (typical)
- Fast erase time: 40ms(typ.) /sector ; 0.4s(typ.) /block
• Low Power Consumption
- Low active read current: 25mA(max.) at 86MHz
- Low active programming current: 15mA (typ.)
- Low active sector erase current: 9mA (typ.)
- Standby current: 15uA (max.)
- Deep power-down mode 2uA (typical)
• Typical 100,000 erase/program cycles
• 20 years of data retention
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay