RCH875NP-390K
RCH875NP-390K RCH875NP-390K - Brand New Sumida Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
RCH875NP-390K
RCH875NP-390K - Brand New Sumida Fixed Inductors
Manufacturer Part No: RCH875NP-390K In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerSumida
Product CategoryFixed Inductors
SeriesRCH-875
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingBulk
Unit-Weight0.039860 oz
Current-Rating950mA
Termination-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 100 C
Height7.5 mm
Length8.3 mm
Width8.3 mm
Package-CaseRadial
Operating-Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting-TypeThrough Hole
Size-Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.295" (7.50mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency2.52 MHz
Inductance-Frequency39μH
DC resistance (DCR)140 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation1.3A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test2.52MHz
Maximum-DC-Current1.3 A
Maximum-DC-Resistance140 mOhms
Self-Resonant-Frequency-
Core-MaterialFerrite
Q-Minimum-
Description
• Ferrite drum core construction.
• Magnetically unshielded.
• L×W×H: 8.3×8.3×7.5mm Max.
• Product weight: 1.13g(Ref.)
• Moisture Sensitivity Level: 1
• RoHS compliance.
• Halogen Free available.
Applications
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay