MBRB20200CT
MBRB20200CT MBRB20200CT - Brand New ON Semiconductor Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
MBRB20200CT
MBRB20200CT - Brand New ON Semiconductor Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: MBRB20200CT In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesMBRB202
PackagingTube
TechnologySi
Pd-Power-Dissipation-
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage890 mV
Ir-Reverse-Current10 mA
If-Forward-Current10 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage200 V
Ifsm-Forward-Surge-Current170 A
trr-Reverse-Recovery-time-
Product Details
__
This device uses the Schottky Barrier technology with a platinum barrier metal. This state−of−the−art device is designed for use in high frequency switching power supplies and converters with up to 48 V outputs. They block up to 200 V and offer improved Schottky performance at frequencies from 250 kHz to 5.0 MHz.
Features
• 200 V Blocking Voltage
• Low Forward Voltage Drop
• Guardring for Stress Protection and High dv/dt Capability (10,000 V/μs)
• Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay