SD18-102-R
SD18-102-R SD18-102-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
SD18-102-R
SD18-102-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: SD18-102-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSD
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.032000 oz
Current-Rating136mA
Termination-StyleSMD/SMT
Height1.8 mm
Length5.2 mm
Width5.2 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency1mH
DC resistance (DCR)14.01 Ohm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation102mA
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current102 mA
Maximum-DC-Resistance14.01 Ohms
Product Details
__
[ COOPER Bussmann ]
Description
• Six sizes of shielded drum core inductors with low profiles (as low as 1.0mm) and high power density
• Inductance range from .47uH to 1000uH
• Current range from 6.00 to 0.088 Amps
• Ferrite shielded, low EMI
Applications
• Digital cameras, CD players, cellular phones, and PDAs
• PCMCIA cards
• GPS systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay