V300B48C250BL
V300B48C250BL V300B48C250BL - Brand New Vicor Corporation DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
V300B48C250BL
V300B48C250BL - Brand New Vicor Corporation DC-DC Converters
Manufacturer Part No: V300B48C250BL In Stock
Product CategoryDC DC Converters
SeriesMINI
TypeIsolated Module
PackagingBulk
Package-Case9-DIP Module
Operating-Temperature-20°C ~ 100°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesOVP, UVLO
Size-Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max5.21A
Voltage-Input-Min180V
Voltage-Input-Max375V
Voltage-Isolation3kV (3000V)
Voltage-Output-148V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.89
Power-Watts-Manufacture-Series250W
Product Overview
Features
• DC input range: 18 - 36V
• Input surge withstand: 50V for 100ms
• DC output: 28V
• Programmable output: 10 to 110%
• Regulation: ±0.2% no load to full load
• Efficiency: 89%
• Maximum operating temperature: 100°C at full load
• Power density: 60W/cubic inch
• Height above board: 0.43 in. (10,9 mm)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay