LTC1504CS8-3.3
LTC1504CS8-3.3 LTC1504CS8-3.3 - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC1504CS8-3.3
LTC1504CS8-3.3 - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC1504CS8-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LTC®1504 is a self-contained, high efficiency synchronous buck switching regulator. It includes a pair of on-chip 1.5Ω power switches, enabling it to supply up to 500mA of load current. Efficiency peaks at 92%, minimizing heat and wasted power. The synchronous buck architecture allows the output to source or sink current as required to keep the output voltage in regulation.
FEATURES
■ 500mA Output Current at 3.3V Output
■ Up to 92% Peak Efficiency
■ Internal Reference Trimmed to 1%
■ Output Can Source or Sink Current
■ Requires as Few as Four External Components
■ Input Voltage Range: 4V to 10V
■ Adjustable Current Limit
■ Small SO-8 Package
■ 200kHz Switching Frequency Can be Synchronized Up to 500kHz
APPLICATIONS
■ Small Portable Digital Systems
■ Active Termination
■ Auxiliary Output Voltage Supplies
■ Minimum Part Count/Size Switchers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay