VF20120SG-E3/45
Get Quote
Buy Now
VF20120SG-E3/45
VF20120SG-E3/45 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: VF20120SG-E3/45 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTMBS®
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.060671 oz
Mounting-StyleThrough Hole
TradenameTMBS
Package-CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageITO-220AB
ConfigurationSingle Dual Anode
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr250μA @ 120V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.33V @ 20A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max120V
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage1.33 V
Ir-Reverse-Current250 uA
If-Forward-Current20 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage120 V
Ifsm-Forward-Surge-Current150 A
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay