IPP04CN10NG
IPP04CN10NG IPP04CN10NG - Brand New Infineon Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
IPP04CN10NG
IPP04CN10NG - Brand New Infineon Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: IPP04CN10NG Out of Stock
Contact us
ManufacturerInfineon Technologies
Product CategoryFETs - Single
CategoriesTransistors - FETs, MOSFETs - Single
SeriesOptiMOS?
PackagingTube
Part-StatusObsolete
FET-TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain-to-Source-Voltage-Vdss100V
Current-Continuous-Drain-Id-25°C100A (Tc)
Drive-Voltage-Max-Rds-On-Min-Rds-On10V
Vgs-th-Max-Id4V @ 250?A
Gate-Charge-Qg-Max-Vgs210nC @ 10V
Vgs-Max±20V
Input-Capacitance-Ciss-Max-Vds13800pF @ 50V
FET-Feature-
Power-Dissipation-Max300W (Tc)
Rds-On-Max-Id-Vgs4.2 mOhm @ 100A, 10V
Operating-Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackagePG-TO-220-3
Package-CaseTO-220-3
New OptiMOS™ 40V and 60V
Shrink Your Design and Boost Efficiency
New OptiMOS™ 40V and 60V, Infineon’s latest generation of power MOSFETs, is optimized for Synchronous Rectification in switched mode power supplies (SMPS) such as those found in servers and desktops. In addition these devices are a perfect choice for a broad range of industrial applications including motor control, solar micro inverter and fast switching DC/DC converter.
Features
■ Optimized for Synchronous Rectification
■ 35% lower RDS(on) than alternative devices
■ 45% improvement of FOM over similar devices
■ Integrated Schottky-like diode
■ RoHS compliant - halogen free
■ MSL1 rated
Benefits
■ Highest system efficiency
■ Less paralleling required
■ Increased power density
■ System cost reduction
■ Very low voltage overshoot
Applications
■ Synchronous Rectification
■ Solar micro inverter
■ Isolated DC/DC converters
■ Motor control for 12-48V systems
■ Or-ing switches
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay