LM4040C10IDBZR
LM4040C10IDBZR LM4040C10IDBZR - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4040C10IDBZR
LM4040C10IDBZR - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4040C10IDBZR In Stock
Product CategoryVoltage Reference
SeriesLM4040C10
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.050717 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±0.5%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output15mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage10V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient100ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz180μVrms
Current-Cathode125μA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage10 V
Initial-Accuracy0.5 %
Shunt-Current-Max15 mA
Shunt-Current-Min100 uA
Description
The LM4040 is a family of bandgap circuits designed to achieve precision micro-power voltage references of 2.5V, 3.0V and 5.0V. The devices are available in 0.2% B-grade, 0.5% C-grade and 1% D-grade initial tolerances.
Excellent performance is maintained over the 60µA to 15mA operating current range with a typical temperature coefficient of only 20ppm/°C. The device has been designed to be highly tolerant of capacitive loads so maintaining excellent stability.
• Output voltage tolerance
o LM4040B ±0.2% at 25°C
o LM4040C ±0.5% at 25°C
o LM4040D ±1% at 25°C
• Low output noise
• (10Hz to 10kHz) .............. 45µVRMS
• Wide operating current range 60µA to 15mA
• Extended temperature range -40°C to +125°C
• Low temperature coefficient 100 ppm/°C (max)
99.8% positivoFeedback de eBay