GI250-4-E3/54
Get Quote
Buy Now
GI250-4-E3/54
GI250-4-E3/54 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: GI250-4-E3/54 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.011711 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-204AL (DO-41)
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 4000V
Voltage-Forward-Vf-Max-If3.5V @ 250mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max4000V (4kV)
Current-Average-Rectified-Io250mA
Reverse-Recovery-Time-trr2μs
Capacitance-Vr-F3pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage3.5 V
Vr-Reverse-Voltage4000 V
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current0.25 A
Max-Surge-Current15 A
Recovery-Time2000 ns
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay